Myśl i działaj racjonalnie, pozbądź się niepotrzebnych obaw.


image1 (25) image2 (8)Zaprzeczenie, strach, wina, znacie te postawy w związku z diagnozą cukrzycy? Zapewne tak. Każdy z nas przechodził fazy godzenia się z faktem posiadania cukrzycy. To jak najbardziej normalne i prawidłowe podejście w reakcji na nową sytuację. Najważniejsze by na końcu tej drogi odnaleźć akceptację, która jest niezbędna w lepszej sprawności w leczeniu choroby.

Po przepracowaniu faz szoku czy zaprzeczania nadchodzi faza strachu. Pojawia się uczucie lęku,  czasem trudnego do sprecyzowania, po prostu lęku -wywołującego smutek, zgorzknienie, depresję… Wszystko to sprawić może, że nie będziemy w stanie nic robić , czasem prowadzi to do buntu -częstego zjawiska pojawiającego się zwłaszcza wśród młodych pacjentów.

Opanowanie cukrzycy, jej akceptacja jest nie lada wyzwaniem. Dlatego już od samego początku należy zapewnić pacjentowi odpowiednią opiekę, prowadzoną przez zespół terapeutów i lekarzy. Niezwykle istotnym czynnikiem, kluczem do sukcesu w postaci akceptacji cukrzycy jak również jej prawidłowego prowadzenia jest edukacja. Oprócz edukacji niezwykle ważnym elementem jest opieka terapeuty, czy kontakt z ludźmi znajdującymi się w podobnej sytuacji co my.

Przepracowanie tematu cukrzycy, ukazanie jej w świetle braku ograniczeń i jedynie pewnej dysfunkcji pozwala na aktywne podejście wobec swojej choroby.

Pomocnymi wskazówkami twórczej postawy wobec cukrzycy są proste, ale ważne do przekazania pacjentowi porady.

  • Nie zaprzeczaj istnieniu cukrzycy, to nie jest wina bądź kalectwo, to jedynie fakt!
  • Zaakceptuj ten fakt dogłębnie , Ty i Twoja cukrzyca należycie do Twojej osobowości!
  • Cukrzycę musisz poznać, nauczy ć się z nia funkcjonować. Musisz ją okiełznać, poddać ją kontroli, wiedzy, umiejętnościom oraz woli!
  • To od Ciebie zależeć będzie jak będziesz się czuł, co się będzie z Tobą działo.
  • Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc zespół ludzi -specjalistów gotowych udzielić  Ci wskazówek, lekarzy, pielęgniarek, psychologów.  oprócz tego prawdziwi przyjaciele i rodzina są Twoimi sojusznikami w woli pracy nad cukrzycą.
  • Pamiętaj cukrzyca to dysfunkcja, dobrze prowadzona nie musi być żadnym ograniczeniem, wszystko zależy od Ciebie i jest w Twoich rękach!!!

Pokrótce przedstawiałam Wam mój punkt widzenia, jeśli macie ochotę porozmawiać na ten, bądź inny temat, zapraszam do dołączenia do prowadzonej przeze mnie grupy wsparcia Mellitus.

Przyjmijmy aktywną, twórczą postawę wobec cukrzycy i cieszmy się życiem każdego dnia!

do usłyszenia Julia :) _

 


Leave a Reply

  

  

  


+ 3 = dziesięć

Current month ye@r day *