Praktyczne aspekty prawne dla osób z cukrzycą


Cześć, dzisiaj przychodzę do Was z bardzo przydatnym wpisem . Jako że w obecnym czasie temat dotyczy mnie bezpośrednio, postanowiłam,  na bieżąco dzielić się z Wami moją wiedzą w tej kwestii. Jak po tytule wpisu wdać, chodzi o sprawy związane z przyznawanie ulg z tytułu posiadania cukrzycy. o co możemy wnioskować? i jak krok po kroku ,,załatwiać,, sprawę -o tym preczytacie poniżej.

Jak wiecie, lub nie choruję od 8 lat. O rentę bądź orzeczenie stopnia niepełnosprawności nigdy wcześniej się nie starałam.  Dlaczego?

Ciężko powiedzieć. Trochę wynikało to z niewiedzy, trochę też z lenistwa. Nikt nigdy mi nie mówł, że mogłabym składać wnioski, aż do momentu, gdy na jednych z prowadzonych przeze mnie zajęć Warszawskiej Grupy Wsparcia dla osób z cukrzycą padł ten właśnie temat.

Wniosek o orzeczenie niepełnosprawności to jedno, ale wtedy właśnie dowiedziałam się także, że można również ubiegać się o rentę socjalną z racji diagnozy cukrzycy przed 18 rokiem życia. (uprzedzając Wasze wątpliwości mona jednocześnie mieć przyznane orzeczenie oraz dostawać co miesiąc rentę)  Postanowiłam podrążyć w temacie i dowiedzieć się nieco więcej. Czy wiecie, że mając przyznany stopień niepełnosprawności (może on być przyznany w stopniu lekkim, umiarkowanym, bądź znacznym), macie prawo do ulg rehabilitacyjnych, ulg w korzystaniu z usług transportu kolejowego i autobusowego, Wasz pracodawca dostaje dofinansowanie zatrudniając Was( szczegóły w kolejnych częściach wpisu), posiadacie szereg przywilejów pracowniczych a studenci mogą ubiegać się o specjalne stypendium?

Niech ten wpis będzie zapowiedzią kolejnych związanych z tym tematem. Mam dla Was informacje z pierwszej ręki Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2016r. Dzięki uprzejmości mojej Pani doktor, otrzymałam aktualne opisy aspektów prawych dla osób z cukrzycą. Postaram się Wam całość przekazać za pośrednictwem mojego bloga, a Wy uważnie śledźcie kolejne wpisy bo warto.

Poruszę tu wspomniane tematy wnioskowania o przyznanie stopnia niepełnoprawności oraz rentę socjalną.

W najbliższym wpisie dowiecie się jakiedokumenty trzeba przygotować by móc ubiegać się o jedno i drugie oraz rozpoczniemy omawianie 1 części wiązanej z aspektami prawnymi posiadania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Do zobaczenia zatem wkrótce.

Julia M.

 

 ptdimage2 (8)


Leave a Reply

  

  

  


sześć × 9 =

Current month ye@r day *